• en
 • nevet-img nevet-img

  26 דצמ 2022

  מתכונים לכריכים או מה יש לך בסנדביץ'?

  מורה מחנכת, כיתה ח', צפון הארץ

  בחיפוש אחר מתכונים לכריכים עלה זיכרון של המתכון הכי פופולרי לכריך בשנות השמונים. מי שהיה ילד בשנים הללו לא שוכח את הפיתה עם החומוס והמלפפון החמוץ. כל האושר הזה הוגש במסיבות הכיתה, בצורה של חצאי פיתות עם מפיות פרחוניות שהפרידו ביניהם. מי לא זוכר את התמונה של ילדים מתוקים האוחזים את חצאי הפיתות הללו בעיניים מאושרות? האם זה היה בריא ומזין? כלל לא בטוח. בעיקר בגלל הקמח הלבן של הפיתות. החומוס והמלפפון החמוץ דווקא לא הזיקו ואפילו עד היום נחשבים למזינים. המודעות של שנות השמונים עוד לא היתה מפותחת בכל הקשור למתכונים לכריכים כך שישמרו על בריאות הילדים.

  חלפו השנים מאז ששתינו 'זיפ' לארוחת הצהריים עם צבעי המאכל ועוד מרכיבים שלא יזכו במקום הראשון בתחרות התזונה המזינה והבריאה.

  בפעילות של נבט בבית הספר שלנו, שמים חשיבות עליונה למתכונים לכריכים המקפידים על גיוון במרכיבים, כך שהתזונה של הילדים תהיה לפי כללי הבריאות. אחרי הכל זו הארוחה הראשונה ביום, הנותנת את הדלק למוח לתהליכי למידה וזיכרון.

  ישנן אפשרויות רבות למתכונים לכריכים. אצלנו הכריכים המוצעים מכילים בין השאר טחינה, מטבוחה, טונה, גבינה צהובה, גבינה לבנה, חומוס, מלפפונים חמוצים וזיתים. מדהים שב'נבט' מקפידים על גבינות שאינן עתירות בשומנים ו/או סוכרים. גם לסוג הקמח של הלחמניות ישנה חשיבות לתזונה השומרת על הבריאות. הלחמניות של הכריכים שאנו מקבלים עשויות מקמח מלא.

  רבים מהילדים אוהבים כריך עם גבינה צהובה, אם נשאל את הילדים חלק גדול מהם יאכלו כריך עם גבינה צהובה במשך כל ימי הלימודים במהלך השנה. כמובן שזו תהיה תזונה מאוד לא בריאה, כי היא תחסר את המרכיבים הנוספים הדרושים לגוף על מנת לתפקד. זו הסיבה שאנחנו מעודדים את הילדים לאכול מהמגוון כדי להזין את הגוף בכל אבות המזון הזקוקים לו לתפקוד מיטבי.

  הרקע לכך הוא העובדה אודות האוכל שאנו אוכלים, המהווה משאב משמעותי המשפיע על התפקוד הקוגנטיבי. היכולת לשבת בכיתה בריכוז, ללמוד את מה שקורה במהלך השיעור, הרבה פעמים תלוי באותו כריך בריא, שאוכלים אותו בזמן, בהפסקת האוכל הראשונה וללא כל עיכוב.

  מי שמחפש מתכונים לכריכים בריאים, מזינים ומשמחים לילדי בית הספר הנה ההמלצות שלנו:

  הכריך המרוקאי – טחינה וסלט מטבוחה בתוך לחמניה מקמח מלא, אפשר להוסיף מלפפון חמוץ מי שאוהב או זיתים בצד.

  כריך טונה – לחמניה מקמח מלא ובתוכה גבינה לבנה, טונה ומלפפון חמוץ. אולי יהיה קצת ריחני, אך טעים, בריא ומזין זה בטוח.

  הכריך המנצח – גבינה צהובה, טחינה ומלפפון חמוץ כמובן שבתוך הלחמניה הבריאה, איך אחרת?!

  כריך גבינות – גבינה צהובה, גבינה לבנה וזיתים ירוקים בתוך הלחמניה מקמח מלא.

  כריך ישראלי – חומוס, טחינה ומלפפון חמוץ. הכל בתוך לחמניה מקמח מלא. הרחק מהפיתה העשויה מקמח לבן של שנות השמונים.

  כל המתכונים לכריכים שארגון נבט מציעים לנו, מבוססים על המלצות של דיאטנית קלינית מוסמכת. חשוב לדעת את הנתון הזה על מנת להבין שהם פועלים ביסודיות מירבית למען הילדים שבתחום האחריות שלנו.

  לא לשכוח שזה גם עניין של טעם, אנחנו מקפידים על הגיוון של הכריכים. מי שירצה לשים בכריך שלו טונה וחומוס, נאחל לו לבריאות. אולי זה לא יהיה שילוב כזה פופולרי, אך לגוף זה יהיה בריא ומזין. חוש הטעם משתנה אף הוא במהלך הזמן ולעיתים מבקש צירופים יצירתיים. אנחנו בעד, כל עוד נשמרים המרכיבים הבריאים.

  לא פעם נשאלנו האם יש ממרח שוקולד וחמאת בוטנים בכריכים שלנו? אנו מחייכים בנימוס ואומרים שלא, כיוון שהמצרכים הללו עתירים בשומנים וסוכרים, מה שאינו מיטיב כלל עם בריאות הילדים.

  אולי תאהב גם

  nevet-img

  אלפי ילדים בישראל מחכים שתעניקו להם
  ארוחה מזינה ובריאה

  לתרומה >>